بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟

3

شاید خیلی از افراد هنگامی که این عبارت را می شنوند با سوالات متعددی مواجه می شوند که کاملأ قابل تأمل و درک هست زیرا نتورکNetwork Marketing شغلی نوپا و تازه شکل گرفته ای هست نتورک یک نوع کسب وکار اینترنتی نیز به حساب می آید. از لحاظ  مجموعه فروش محصولات اینترنتی، مجموعه خرید افراد از طریق وب سایت فروشگاهی WOOCOMMERCE  هست.افراد بسیار زیادی در سراسر جهان وجود دارند که با همین نوع شغل توانسته اند به میلیون ها دلار پول دست یایند برای مثال تیم سلف یکی ازتیر اندازهای  معروف آمریکایی ابتدا با بازاریابی شبکه ای مخالف بود با تحقیق درموردش توانست یکی از هشت شغل پر در آمد دنیا را شروع کند و طی مدت چند سال به یکی از میلیاردرهای جهان تبدیل شود فرد دیگری به نام رندی گیج معروف به کچل پولدار نیز از پردرآمدترین های افراد آمریکایی موجود در بازاریابی شبکه ای هست از افراد موفق دیگر در بازاریابی شبکه ای در ایران می توان به خانم الهام صفدری اشاره نمود که ایشان درسن ۱۷ سالگی به آمریکا مهاجرت می کند به گفته خود ایشان در خیابان در حال پیاده روی بوده اند که ناگهان پشت شیشه اتومبیلی نوشته بوده ( اگه میخواهیش بهم زنگ بزن )  جمله ای بسیار تأثیر گذاری که خانم صفدری را کنجکاو به دانستن در  موردش سوق داده و اکنون یکی دیگر از پولدار های این حوزه بازاریابی شبکه ای می باشد نکته ی جالب در مورد ایشان اینکه پدر و مادرخانم صفدری با شروع به کار کاملأ مخالف بوده و او را ترد کردند.

در این مقاله قصد دارم در مورد آشنایی Network Marketing  در جهان و ایران برای شما به صورت مختصر شرح دهم. پس تا انتهای مقاله در وب سایت شانی وب همراه باشید.

شروع  پیدایش بازاریابی شبکه ای در جهان

بازاریابی شبکه ای در سال ۱۹۲۰ میلادی در کشور فرانسه  پایه و اساسش شکل گرفت و در سال ۱۹۵۹ استارت اولیه نتورک  توسط شرکت Amway زده شد.  بعد از ۱۱ سال ۱۹۷۰ شرکتی به نام FTC به سیستم بازاریابی شبکه ای اشکال می گیرد. با گذشت ۹ سال همه کشورها تحقیقات خود را بررسی و اعلام می کنند شرکت Amway می تواند به عنوان اولین شرکت در بازاریابی شبکه ای فعالیت خود را آغاز کند با شروع به کار در بازاریابی شبکه ای شرکت ها توانستند روز به روز پیشرفت کنند و فروش بیشتری داشته باشند در سال ۱۹۹۱ الی ۱۹۹۳ تمام شرکت ها توانستند با افزایش۳۲% رشد وفروش خوبی داشته باشند. تا به امروز که سال ۲۰۱۸ روبه پایان هست چند هزار شرکت در زمینه بازاریابی شبکه ای در سرتاسر جهان و همچنین ایران در حال فعالیت و درآمد زایی هستند .

 

 پیدایش  شرکت های هرمی در ایران

شرکت های هرمی در سال ۱۳۷۷ وارد ایران شدند اولین شرکت به نام پنتاگونا بود که با فروش برگه کاغذ برای جذب افراد در مجموعه به شکل زیرمجموعه گیری عمل می کرد که ۹۹% پورسانت و درآمد حاصل از فروش به رأس هرم تعلق می گرفت  افراد پایین هرم سودی دریافت نمی کردند و بعد مدتی نیز سرمایه خود در شرکت را از دست می دادند. این شرکت ها سه سال گسترش یافتند و بدون مجوز به فعالیت خود ادامه دادند که دولت و پلیس با زیاد شدن شکایات مردم  و کلاه برداری و از دست دادن اموال آنان تصمیم به بررسی و دستگیری عاملین این نوع شرکت های هرمی نمود با جمع آوری شرکت های هرمی صداوسیما کشورسال ۸۴ تا ۸۶  مستند های زیادی تهیه ودر شبکه های تلوزیونی نمایش داد تا مردم را از این نوع کلاه برداری ها آگاه کنند.شرکت های هرمی از جمله گولد کوئست، کوئست، گولد ماین و شرکت های بسیار دیگری وجود داشتند.

تاریخچه بازاریابی شبکه ای در ایران

در کشور شرکت هایی قصد داشتند به صورت قانونی نتورک انجام دهند که با ازدیاد درخواست دولت و مجلس تصمیم گرفتند. به چند نماینده از ایران  برای رفتن به آمریکا برای بررسی قانونی بودن و نحوه کار در باره آن مأموریت می دهند  تا  ابتدا بررسی نمایند و سپس با  نحوه فعالیت این نوع شغل آموزش ببینند که آن نمایندگان بررسی نمودند و از صحت آن باخبر شدند و آموزش های لازم را در دانشگاهی در آمریکا گذراندند و مدرک بین المللی را اخذ و به ایران بازگشتند. نمایندگان طرحی را در مجلس و دولت مطرح نمودند که در کشور مورد تأیید قرار گرفت.

رسمأ در سال ۱۳۹۰ اعلام شد که بازاریابی شبکه ای هیچ مشکلی برای شروع و فعالیت در ایران را ندارد و همان موقع حدودأ ۹۰ شرکت برای گرفتن مجوز در خواست نمودند که  دولت، وزارت صنعت و معدن  و پلیس  برای احتیاط بیشتر پیش شرط های سنگینی برای اخذ مجوز به آن شرکت ها اعلام کرد که  تنها ۱۳ شرکت توانستند مجوز را اخذ کنند و شروع به کار کنند که طی این چند سال شرکت های دیگری هم به بقیه اضافه شده اند و درآمدزایی دارند. بازاریابی شبکه ای در ایران  تا به حال رشد بسیار خوبی داشته و می تواند در آینده نیز پیشرفت زیادی کسب کند.

آیا ارگان خاصی از بازاریابی شبکه ای حمایت می کند ؟

در جواب باید بگم بله. چهار ارگان کشور کاملأ قرص و محکم  از این کار حمایت می کنند دولت، وزارت صنعت و معدن و نیروی انتظامی و سایر ارگان های دیگر

دولت: همینطور که شنیدید طبق قانون اگر فردی بالای مثلأ ۵ میلیون درآمد در ماه داشته باشد دولت می تواند یارانه آن فرد را حذف کند و همین بازاریابی شبکه ای بعد از مدتی به درآمدی به بالای همین مقدار می رسد و دیگر اینکه برای پلن درآمدی هر نفر در بازاریابی شبکه ای دولت طبق قانون ۳% از سود و درآمد را دریافت می نماید و نیز باعث می شود شغل در جامعه ایجاد شود و افراد بیکار به شغل و کسب وکار مناسبی دست یابند. همین طور از قاچاق درصد بالایی جلوگیری می شود و قابل کنترل می شود. با همین چند دلیل می توان گفت دولت از این شغل و کسب وکار حمایت میکند.

وزارت صنعت و معدن: با وجود اینکه رونق در خرید و فروش در بین مردم و بازاریاب ها شکل می گیرد و با افزایش رونق داخلی کارخانه های داخلی به تولید انبوه می رسند و موجب پیشرفت حوزه تولید و حتی صادرات می شود و کشور در راه رشد در داخل و خارج کشور از لحاظ صادرات و وارد کردن ارز به کشور قرار می گیرد.

نیروی انتظامی: با وجود  قانونی بودن مجوز و رعایت اصول نیروی انتظامی می تواند راحت تر بر افراد و شرکت ها تسلط داشته باشد و همچنین شرکت های هرمی دیگر  فعالیت نمی کنند با وجود  مجوز به سمت غیر قانونی فعالیت نمودن نمی روند و نیروی انتظامی بیشتر متمرکز خواهد شد که البته بخوبی این کار را انجام داده اند و امنیت در این شغل بالا می رود با وجود آنها .

اصول شرکت های بازاریابی شبکه ای چیست ؟

همینطور که می دانید شما هر وقت نیاز به خرید محصولی داشته باشید به دو فاکتور اصلی و مهم بیشتر توجه می کنید یکی اینکه کیفیت آن محصول بالا باشد و دوم اینکه قیمت تمام شده آن برای شما مناسب باشد شرکت های فعال در این کسب وکار از لحاظ کیفیت و قیمت باهم در رقابت هستند  چون اگر به این دو اصل  توجه نکنند پیشرفت نخواهند داشت و شکست خواهند خورد و همین باعث می شود مربعی به نام ۴ سمت سود ایجاد شود به سود مشتری، به سود بازاریاب، به سود دولت و به سود شرکت می شود  و یک سلسله مراتب  ۴ سمت سود به وجود می آید چون اگر شرکت محصول با کیفیت و قیمت مناسب تهیه و به فروش برساند مشتری خرید بیشتری انجام می دهد و در ادامه بازاریاب فروش بیشتری دارد و در آخر دولت با سود ۳% از سود فروش شرکت و بازاریاب و ۹% مالیات بر ارزش افزوده کسب می کند و هر چهار سمت به منفعت خود می رسند پس باید توجه زیادی به این فاکتور داشته باشند .

شیوه های فروش محصول

شیوها های مختلفی از قدیم تا به حال برای فروش محصولات بوجود آمده هست که به صورت مختصر برای شما توضیح می دهم .

تلفنی: در این روش محصولات را به صورت تماس تلفنی  و یا پیامک زدن به شماره همراه مشتری توسط بازاریاب ها و ویزیتورها به فروش می رسانند. مانند کرم لاغری، کفش تن تاک

فروش اینترنتی: این شیوه از فروش به گونه ای هست که الان رواج بسیاری در اینترنت پیدا نموده است برای مثال فروشگاه کتاب از طریق فروش اینترنتی و مجازی انجام می دهند مثلأ  وب سایت های فروشگاهی دیجی کالا، شیپورو بامیلو که محصول را سفارش می گیرند و با پست به دست مشتری می رساند .

مطالب مرتبط : کسب درآمد از وردپرس با ۵ روش کاربردی و جدید

فروش تک سطحی: تک سطحی به  فروش یک Level گفته می شود مثلأ مغازه های کوچک

فروش مستقیم: این مدل شیوه به گونه ای هست که فروش محصول مستقیم  از خود کمپانی و شرکت صورت می پذیرد مثلأ شما برای خرید اتومبیل نو از خود کمپانی کشور خود پیش ثبت نام انجام می دهید و سفارش می دهید .

فروش چند سطحی ( MLM یا Multi Level Marketing ): فروش چند سطحی یا به لاتین مولتی لول مارکتینگ شیوه کار در بازاریابی شبکه ای هست که در ابتدا توسط شرکت Amway آمریکا به ثبت و اجرا در آمده است. MLM روش فروش بسیار قوی هست.  حدودأ ۳۰۰۰ کمپانی وشرکت در Network Marketing  و دیگر از این شیوه فروش استفاده می کنند .

در جهان محلی به نام  کمیته نظارت بر قوانین  به لاتین

( W.F.D.S.A (World Federation Of Direct Seling Asoseition

وجود دارد جهت تعیین قوانینی برای نظارت بر شرکت ها در کل جهان در مورد بازاریابی شبکه ای ۲ فاکتور اصلی تعیین کرده است:  ۱ . محصول وجود داشته باشد ( قیمت مناسب باشد ، قابل مصرف باشد ) برای اینکه گران فروشی وجود نداشته باشد قیمت عرف باشد و محصول را بتوان مصرف کرد تا دوبار چرخه نیاز مشتری ایجاد شود ۲ . ثبت نام برای عضویت و آموزش کار کاملأ رایگان باشد .

نتورک بین انواع شغل و کسب وکارها ، شغلی کامل هست  که همه دستاورد های ۵ گانه شغل را دارا می  باشد  که در ادامه عرض می نمایم.

۵ فاکتور اصلی شغل مناسب

۱ . دارای درآمد بالا باشد ، یعنی با گذشت مدتی از شروع کار به میزان درآمد مناسبی دست یافت.

۲ . پرستیژکاری مناسب داشته  باشد.

۳ . حس قدرت و شهرت به شما القاء کند و باعث شود شما اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید و ارتباطات را افزایش دهد.

۴ . حس معنویت و کمک به دیگران پیدا نمودن ، یعنی شما از لحاظ مالی ، کاری  با مثبت اندیشی و تجربه  به دیگران راهنمایی دهید.

۵ . بازنشتگی داشته باشد.

با توجه به ۵ فاکتور بالا که براتون توضیح دادم نتورک هر ۵ فاکتور را داراست و یکی از کمتر شغل هایی هست که همه ۵ مورد را داراست و می توان با دانش، تلاش و آموزش مورد نظر و همچنین تحقیق کامل در شرکت های  بازاریابی شبکه ای در ایران برای وارد شدن به این حوزه کسب وکار و درآمدزایی با گام های محکم و خیالی آسوده شروع به کار نمایید.

سخن آخر و جمع بندی

نتورک یکی از کسب وکار پر درآمدی هست اما هیچی شغلی بدون تحقیق و پشتکار، بدون آموزش و یادگیری و همچنین بدون علاقه و ممارست به پیشرفت و درآمد  نخواهد رسید با گام محکم و انرژی مثبت  دست به کار شوید بازاریابی شبکه ای با اینکه حدودأ ۷ سال است با مجوز وقانونی در حال فعالیت هست هنوز نیز به نظر من و افرادی که ازشون سوال نمودم برای خیلی ناآشنا و نا مشخص هست و خیلی از مردم با شرکت های هرمی و غیر قانونی اشتباه می گیرند. اما در حال حاضر با قانونی بودن نتورک در ایران افرادی که می خواهند وارد این شغل شوند بدون استرس و ترس شروع نمایند تا موفق شوند.

بعلت اینکه در جامعه سوالات زیادی در مورد بازاریابی شبکه ای وجود دارد قصد در آماده نمودن این مقاله کردم امیدوارم برای شما مخاطبین گرامی محتوای مناسبی وقابل توجهی باشد. می توانید نظر و پیشنهاد خود را درمورد مطالب وب سایت شانی وب  در قسمت دیدگاه به ثبت برسونید. ممنون از اینکه تا انتهای این پست را مطالعه نمودید می تونید در شبکه های اجتماعی خود نیز مطالب را برای دوستان خود به انتشار بگذارید موفق و موید باشید.

نویسنده: علی اصغر ابراهیمی

3 نظرات
 1. امیر می گوید

  سلام. مطلب عالی بود

 2. بهزاد می گوید

  سلام میشه لطف کنین بگید شرکت ساکسس فاکتوری دگ کوین ارزدیجیتالو ازطریق نتورک بفروش مرسانه اعتباری دارد منهم عضو بشم

  1. علی اصغر ابراهیمی می گوید

   سلام دوست گرامی
   http://successfactory-official.ir/ از طریق لینک زیر اقدام نمایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.