رابرت کیوساکی کیست؟ ۲۰ درس مهم برای کسب ثروت و موفقیت

0

رابرت کیوساکی نویسنده، تاجر موفق در زمینه کسب وکار بوده است.  در این مقاله در وب سایت “شانی وب” قصد دارم ابتدا خیلی کوتاه زندگی شخصی رابرت کیوساکی را بری شما بازگو نمایم. پیشنهاد می کنم با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. تا با او بیشتر آشنا شوید. رابرت کیوساکی  یا Robert Toru Kiyosaki در ۸ آوریل سال ۱۹۴۷ در منطقه ای به نام هاوائی چشم به جهان گشود. محل زندگی او در شهر آریزونا، سکاتزدیل بوده است. ثروت فعلی رابرت کیوساکی بالغ بر۸۵ میلیون دلار می باشد.

رابرت از چهارمین نسل ازخانواده دورگه ژاپنی، آمریکایی می باشد. یکی از دلایل موفقیت او در آینده وجود خانواده مدرس، ممتاز و موفق در کشور بوده پدرش ریاست آموزش و پرورش ایالت هاوائی  را بر عهده داشت.

رابرت بعد از گذشت دوران دبیرستان و نوجوانی برای ادامه تحصیلات خود به شهر بزرگ نیویورک عزیمت نمود. بعد از اتمام دوره ۴ ساله دانشگاه بخاطر علاقه زیاد به آموزش های نظامی و دفاعی به نیروی تنفگداران دریایی آمریکا پیوست سپس با یادگیری و گذاراندن دوره های نظامی به درجه افسری و خلبان هلیکوپترهای سنگین دست یافت. بعد از کسب درجه نظامی برای انجام مآموریت به کشور ویتنام منتقل شد.

رابرت نیز همانند خانواده خود علاقه بسیاری برای پیشرفت در فعالیت های تجاری داشت. اوبعد از بازگشت از ویتنام شروع به راه اندازی شرکت تولید و عرضه  کیف پول مردانه در سال ۱۹۷۷ نمود. جنس این محصول ترکیب از نایلون و ولکرو بود که مدتی بعد این محصول به یکی ازتولیدات چند میلیون دلاری تبدیل گشت. رابرت با بدست آوردن این موفقیت و پیشرفت در کسب وکار به عناوین مختلفی در مجلات دنیا همچون: رانرز وراد، نیوزویک، جنتلمن کوارترلی دست یافت و شهره زیادی در سطح دنیا به دست آورد.

مطلب مرتبط: انضباط شخصی را چطور با ۹ گام کلیدی بدست آوریم

فعالیت های آموزشی Robert Toru Kiyosaki

رابرت کیوساکی بعد از کسب موفقیت وشهرت از تجارت کنار کشید. او علاقه زیادی به انتقال تجربیات خود به دیگران داشت. تصمیم به ثبت موسسه ای بین المللی آموزشی گرفت که با همکاری دوستان خود سرمایه گذاری و تجارت را در ۷ کشور جهان آموزش می دادند.

او هنگامی که در سن ۴۷ سالگی بازنشست شد سرمایه گذاری را بسیار دوست داشت همبن علاقه باعث شد به سرمایه گذاری روی آورد. رابرت یکی از آموزش هایی که در میان قشر ضعیف جامعه می داد آموزش شناختن پول و نحوه کار کردن با پول بود و مورد استقبال همه قرار می گرفت.

رابرت علت دیگری که اکثر افراد و مردم کمبود در درآمد و فقر را دارا می باشند را  اینگونه می داند در مدرسه ها به دانش آموزان سال های زیاد راه بخصوص برای کسب ثروت، درآمد و پول  آموزش نمی دهند در نتیجه افراد فقط آموزش می بینند برای بدست آوردن پول و ثروت کار کنند اما به این افراد آموزش داده نمی شود هیچ وقت چگونگی و راهی که با آن بتوانند پول خود را در بیزینسی سرمایه گذاری کنند تا برایشان کار بکند و درآمد کسب کنند را یاد نمی دهند.

رابرت کیوساکی که نویسنده ۴ ربع نقدینگی در قرن ۲۰ بوده است. او پیام و نکات مهم زیادی در مورد سرمایه گذاری و کسب ثروت نوشته است( مسئولیت کل امور مالیتان را به عهده خودتان بگذارید تا اینکه در همه عمر مسئولیت دیگران را انجام دهید. در دست خودتان هست که ارباب پول باشید یا برده پول).

از جمله موضوعات  کلاس های آموزشی این دانشمند می توان به رموز ثروتمند شدن اشاره کرد. زیر شاخه های این موضوع به شما نحوه سرمایه گذاری با بالاترین سود و کمترین ریسک، چگونه به فرزندهای خود آموزش دهیم پولدار شوند و تأسیس شرکت ها و نحوه واگذاری آن به دیگران می باشد.

او می خواهد پیامی مهم از این کلاسها به ما بازگو کند(نبوغ مالی که در وجودتان خوابیده است، بیدارش کنید. این نبوغ، خلاقیت، استعداد آماده برای استارت موفقیت شماست).

مطلب پیشنهادی: کسب درآمد از وردپرس با ۵ روش کاربردی و جدید

دلایل موفقیت پرفروش شدن کتاب رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی یکی از افراد موفق و خلاق در زمینه اقتصاد در دنیا می باشد. او نیز ناشر کتاب های زیادی در این موضوع است همچون پدر پولدار، پدر بی پولRich Dad، Poor Dad این کتاب در بین علاقه مندان او معروفیت و مشهوریت خاصی دارا می باشد.این کتاب طی ۷ سال اخیر یکی پرفروش ترین کتاب در جهان بوده است.

دلایل دیگر موفقیت  تفکرات رابرت از جمله: کاربردی بودن آن و در ارتباط بودن این نظریات با زندگی واقعی افراد جامعه هست. در بیشتر از کتاب ها و نکات مهم به پول  تنها عامل حفظ ارتباط میان انسان ها  اشاره می کند. فن بیان  بسیار خوبی داراست و معتقد است که با فن بیان مناسب می توان به روابط اجتماعی و جایگاه فردی خوبی رسید.

کتاب های او بخاطر روان نوشتن و ساده نویسی طی مدت کوتاهی به ۵۱ زبان دنیا ترجمه و در ۱۱۰ کشور به چاپ رسید. همچنین در سال ۲۰۰۵ به جمع ۲۵ نویسنده برتر دنیا پیوست این انتخاب خوش برای او انرژی بسیاری به وجود آورد تا بتواند در سال ۲۰۰۶ دو کتاب دیگر نیز به نام های” چرا می خواهیم شما هم ثروتمند شوید، دو مرد یک پیام”  بنویسد و به چاپ برساند.

دانشمندان و افراد بسیاری وجود دارند همانند رابرت کیوساکی او به لقب”  معلم مدرسه میلیونرها”  معروف بود. با توجه به دانش وعلاقه زیادی در زمینه کسب وکار، سرمایه گذاری، آموزشهای درآمدزایی تحقیقات زیادی انجام داده اند که به نام ۴ ربع نقدینگی رابرت کیوساکی معروف شده است.

۴ ربع نقدینگی از نظر رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی نویسنده و تاجر موفق بعد از تحقیقات افراد جهان را به ۴ دسته کلی قسمت تقسیم نمود. هر ۴ دسته را برای شما شرح می دهم.

 1. کارمندان: در این قشر چند امتیاز شامل حال افراد هست.

بازنشتگی در انتهای چندین سال برای آنان اجرا می شود حد کار کردن برای کارمندی و کارگری تعیین شده است.

درآمد آنها  ثابت هست و هر سال طبق تعرفه وزارت کار افزایش حدودأ ۱۰% محاسبه می شود.

کارمندان اطمینان درآمدی دارند چون یا به عنوان استخدام رسمی و یا قراردادی و پیمانی مدت دار کار می کنند.

و نکته مهم اینکه در کارمندی بین پول و زمان افراد معامله صورت می پذیرد. یعنی اینکه فرد هر مقدار ساعت کار برای کارفرما کار انجام دهد. به میزان حقوقش افزایش می یابد.

 1. خویش فرما: دراین قشر افراد جامعه به کسانی گفته می شود، که خود برای خود شغل ایجاد کرده اند و خودشان کارفرما هستند برای مثال پزشکان، مغازه داران و …خویش فرمایان درآمدشان از کارمندان بیشتر هست.

این قشر چون به صورت شغل آزاد کار می کنند در صورت عدم پرداخت بیمه بازنشتگی ندارند.  می توانند خود را بیمه کنند تا از بازنشتگی نیز بعد چندین سال بهره ببرند.  فرد می تواند به هر میزان که توانایی دارا باشد کار کند و حد بازنشتگی ندارد.

و اینکه این قشر نسبت به میزان انجام کار درآمد کسب می کنند.

 1. صاحبان مشاغل business orner : قشر سوم افرادی که کسب وکار کوچک یا بزرگ راه اندازی کرده اند. چندین نفر را به استخدام در آورده اند. با استفاده از توان و زمان افراد مجموعه کسب وکار خود به درآمد می رسند.

این روش به اهرم پولساز نیز معروف هست به گونه ای که صاحب شغل با اهرم مجموعه کاری خود به پیشرفت و درآمدزایی می رسد.

بازاریابی شبکه ای نیز به همین شکل می باشد که فرد با جذب نیرو، بازاریاب به مجموعه خود می تواند با میزان فروش و پلن درآمدی به درآمد برسد. هرچقدر مجموعه بزرگتر و گسترده تر شود رشد بیشتری خواهد داشت.

مطلب مرتبط: بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟

این قشر از دو نوع قبلی بهتر و پر درآمد تر هست چون از اهرم مجموعه کاری خود بهره می برد. بازنشتگی ندارد فرد می تواند تا هر میزانی که می تواند به کسب وکار خود ادامه دهد.

 1. سرمایه گذار: قشر چهارم سرمایه گذاران به افرادی که دارای پول، ملک و سرمایه هستند در این قشر نیز بازنشتگی ندارند. بستگی به خود فرد دارد تا چه موقع کارکند. دارای درآمد بسیار بالایی هستند.

برای مثال این قشر مغازه یا ملکی دارند و آن را به اجاره و خرید وفروش می گذارند. اهرم درآمدزایی برای آنها میزان سرمایه و پولشان هست و نیز می توانند در سهام و بورس، ساخت وساز و …. به سرمایه گذاری بپردازند.

۲۰ درس مهم برای ثروتمند شدن و ثروتمند ماندن از رابرت کیوساکی

 1. هیچ وقت استقلال مالی را فراموش نکنید.
 2. با داشتن استقلال مالی از ساخت بدهی دوری کنید.
 3. هوش مالی را در ذهن و مغز خود بگنجانید و مداوم سعی داشته باشید آن را افزایش دهید.
 4. یادتان باشد افراد سرمایه دار و پولدار هیچ وقت برای پول کار نمی کنند.
 5. تجربیات مالی و کسب وکار خود را به دیگران انتقال دهید تا پولدار شوید و پولدار بمانید.
 6. در کنار کسب وکار اصلی خود یک تجارت دیگر هم راه اندازی کنید.
 7. همیشه قبل از شروع تجارت خود آموزش های لازم فروش را در کسب وکار افزایش دهید.
 8. فراموش نکنید خانه و ماشین شخصی شما سرمایه به حساب نمی آید.
 9. به گونه ای زندگی کنید و فعالیت کنید که در زمان جوانی بازنشسته شوید.
 10. کسب سرمایه و ثروتمند شدن هیچگاه با زیاد کار کردن محقق نمی شود.
 11. ثروت با دو عامل بسیار مهم به نام “هنر و علم”  میسر می شود.
 12. شغلی را انتخاب کنید که علاقه و خلاقیت کافی برای پیشرفت داشته باشید. تا عاشقانه در کار با تلاش و پشتکار به موفقیت برسید.
 13. با استقلال مالی و ذخیره پول می توانید در صورت بیکار بودن سه ماه از ذخیره پول خود بهره ببرید.
 14. هیچگاه به سبد کالا، بیمه بیکاری، پول یارانه دولتی اتکاء نداشته باشید چون بدترین عامل پیشرفت نکردن شماست.
 15. به نظر رابرت کیوساکی پول نمی تواند شما را خوشبخت کند و درمقابل نداشتن پول نیز باعث بدبختی شما خواهد شد.
 16. ساده ترین افراد جامعه همیشه ثروتمند ترین افراد جامعه هستند.
 17. این بینش و تفکر کاملأ اشتباه هست، همه افراد پولدار، ثروت خود را از راه کلاه برداری و غیر قانونی بدست آورده اند.
 18. سم محلک برای افراد فقیر پول باد آورده هست.
 19. همیشه قبل از بی پولی، بازنشتگی، بیکاری و پیر شدن به فکر ساخت یک کسب و کار باشید. تا بسته به  شرایط فعلی خود  بتوانید درآمد داشته باشید.
 20. همیشه طوری زندگی کنید به جای اینکه شما برای پول کار کنید، پول برای شما درآمد زایی کند.

جمع بندی و سخن آخر

رابرت کیوساکی یکی از افراد خلاق و علاقه مند به درآمدزایی و ثروتمند شدن بوده و هست. همیشه بخاطر داشته باشید اگر بخواهید به هدفی دست یابید ابتدا باید تفکر کنید که به چه کاری علاقه مند هستید تا با آشنایی اولیه با آن شغل و علاقه مدنظر شروع کنید تا در مسیر با پشتکار و تلاش روز افزون به هدف نهایی خود برسید. همه نکاتی که در مقاله به آن اشاره نمودم خلاصه ای  از نویسنده و سرمایه گذار، تاجر فوق العاده و موفق رابرت کیوساکی بود.

امیدوارم از تمام نکات مفید این مطلب نهایت استفاده را در زندگی و کار خود ببرید.  ما را در انتشار مطالب وب سایت شانی وب در شبکه های اجتماعی و یا در وب سایت های دیگر با ذکر منبع  همراهی نمایید با تشکر موفق و پیروز باشید.

منتظر دیدگاه شما در مورد رابرت کیوساکی هستیم.

نویسنده: علی اصغر ابراهیمی

منبع: شانی وب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.