بهترین هاست های رایگان ایرانی و خارجی – مزایا و معایب هاست ارزان

3

هنگامی که صحبت از هاست رایگان می شود، ویژگی و ملاک هایی همانند نبود تبلیغات در هاست، مقدار فضای اختصاص یافته هاست برای وب سایت شما و همچنین عدم وجود محدودیت زمانی در ارائه هاست رایگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردارمی باشند. توصیه می کنم، برای آشنایی بیشتر با ویژگی های بهترین هاست های رایگان این مقاله را مطالعه و از نکات آن بهره لازم را ببرید.

امروزه با گسترش اینترنت و فراگیر شدن کسب و کار اینترنتی مشاهده می کنیم، افراد به دلایل متعدد به دنبال راه اندازی وب سایت و کسب و کار خود در اینترنت هستند. یکی از ضروری ترین موارد برای راه اندازی وب سایت، استفاده از فضای میزبانی مناسب و با کیفیت برای صاحبان کسب و کار اینترنتی است.

اکثر افرادی که قصد دارند، وب سایتی شخصی خود را براساس دلایل مختلف راه اندازی نمایند. در ابتدا سایت خود را بر روی یک هاست رایگان تنظیم می کنند، تا در صورت رضایت و مناسب بودن خدمات شرکت ارائه دهنده هاست، سپس اقدام به خرید یک هاست مناسب و با کیفیت می کنند. حال سوال اینجاست آیا با انواع هاست آشنا هستید؟ و می دونید کدام نوع هاست برای وب سایت شما مناسب است؟

اگر شما به دنبال راه اندازی وب سایت و کسب و کار خود هستید !

توصیه می کنم حتمأ مطلب زیر را مطالعه نمایید تا با بهترین هاست های رایگان ایرانی و خارجی آشنا شوید.

پیشنهاد ویژه:

تفاوت هاست اشتراکی با سرور مجازی چیست؟ هاست یا سرور اختصاصی

ویژگی های اصلی هاست های رایگان چست؟

همینطور که توضیح دادم، برای خرید یک هاست با کیفیت و مناسب باید امکانات آن را مورد بررسی قرار دهیم. پنل کاربری مناسب، پشتیبانی خوب، میزان ترافیک ماهانه و سالانه،  فضای میزبانی اختصاصی مناسب و همچنین پایداری سرورها از ویژگی های اصلی برای انتخاب و خرید یک هاست با کیفیت و مطمعن است.

پیشنهاد می کنم برای آشنایی و خرید هاست وردپرس کلیک نمایید.

ویژگی هایی که به آنها اشاره کردم، فقط برای خرید هاست با کیفیت و مطمعن مناسب است و می توان از این ویژگی ها برای خرید هاست استفاده نماییم. برای  شناخت بیشتر و انتخاب بهترین هاست های رایگان نمی توان، فقط از ویژگی های هاست پولی استفاده کنیم.

به همین منظور برای رتبه بندی برترین هاست های رایگان صرفا سعی خواهیم کرد، امکانات و ویژگی هایی را مد نظر داشته باشیم، که برای راه اندازی یک وب سایت غیر تجاری و محدود از اهمیت بالایی بر خوردار است.

مطلب ویژه:

تفاوت هاست وردپرس معمولی با هاست پربازدید (از کجا هاست بخرم)

ویژگی های هاست رایگان مناسب به شرح زیر است.

 • نوع کنترل پنل
 • میزان ترافیک موجود( پهنای باند)
 • مقدار فضای اختصاصی
 • تبلیغات موجود در هاست
 • مدت زمان ارائه خدمات هاست

مطلب پیشنهادی:

انتخاب نام دامنه مناسب وب سایت با رعایت ۱۰نکته کلیدی

هاست رایگان

بهترین هاست های رایگان کدامند؟

امروزه در بسیاری از شرکت های ارائه دهنده هاست از کنترل پنل  Cpanel استفاده می شود.با کمک آن می توانید در زمان محدود و با وجود تبلیغات، از آن هاست استفاده نمایید. هر کدام از شرکت های ارائه دهنده هاست رایگان و دائمی دارای سیاست های خاص و متفاوتی هستند. هر کدام از این شرکت ها دارای مزایا و معایب خاصی هستند، که در هنگام استفاده از یک هاست رایگان مناسب، باید به آنها بیشتر توجه کنید.

آشنایی با مزایا و معایب هاست رایگان باعث می شود، ک شما به راحتی بتوانید برترین هاست رایگان را شناسایی کنید و از آن هاست برای تست پروژه طراحی سایت یا راه اندازی موقت وب سایت بدون خرید هاست استفاده نمایید.

در ابن مقاله قصد دارم، شما را با بهترین هاست های رایگان آشنا کنم. توصیه می کنم حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

قبل از اینکه تصمیم به استفاده یکی از بهترین هاست های رایگان معرفی شده بگیرید. توصیه می کنم به نکات مهمی که به آنها اشاره می کنم، توجه داشته باشید. همین طور که گفتم، هر کدام از شرکت های ارائه دهنده هاست رایگان یک روش و سیاست متفاوتی برای درآمدزایی خود دارند.

بنابراین توصیه می شود از هاست های رایگان تنها زمانی استفاده کنید، که نیاز موقت به فضای میزبانی داشته باشید. مثلا برای انجام پروژه دانشگاهی، تست موقت یک پروژه کاری، تست برای راه اندازی موقت وب سایت می توانید از هاست های رایگان استفاده کنید.

اگر قصد دارید از هاست رایگان برای راه اندازی وب سایت خود استفاده کنید، توصیه می کنم این کار اشتباه را انجام ندهید. زیرا هاست های رایگان به علت ناپایداری اطلاعات سرور نمی توانند پشتیبان خوبی برای وب سایت شما باشند و ممکن است هزینه و زمانی که برای راه اندازی وب سایت بر روی هاست رایگان صرف کرده اید، در یک لحظه نابود گردد.

مزایا و معایب هاست های رایگان (بهترین هاست های رایگان )

مزایای هاست های رایگان چیست؟

همینطور که گفتم استفاده از هاست رایگان گاهی اوقات می تواند جایگزین موقتی باشد ومی توانید با استفاده از هاست های رایگان از مزایای ویژه ای برخوردار شوید. بنابراین استفاده دراز مدت از هاست های رایگان توصیه نمی شود.

رایگان هاست استفاده کنید!

اگر بخواهیم یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیت هاست رایگان را نام ببریم، استفاده از هاست به صورت کاملأ رایگان است. هاست رایگان در واقع بیشتر برای کاربرانی قابل استفاده است که، قصد دارند ابتدا سایت خود را راه اندازی نمایند و پس از تکمیل شدن طراحی، آن را به فضای میزبانی اصلی انتقال دهند.

هاست رایگان نیز برای کاربرانی که قصد دارند. سایت سرگرمی یا غیر تخصصی ایجاد نمایند، گزینه بسیار مناسبی است.

مدیریت کاربری ساده برای کاربران تازه کار

همینطور که استفاده از هاست رایگان مورد علاقه بیشتر کاربران تازه کار است و کاربرانی که قصد دارند تازه وب سایت خودشون را راه اندازی کنند. شرکت های ارائه دهنده هاست رایگان تلاش می کنند، تا یک محیط کاربری ساده و مناسب را در اختیار کاربران قرار دهند تا کاربران به راحتی بتوانند از هاست استفاده و آن را مدیریت نمایند.

لازم به ذکر است که، اکثرا شرکت های هاست رایگان از محبوب ترین سیستم مدیریت کاربری Cpanel استفاده می کنند.

افزایش مهارت در برنامه نویسی و ایجاد وب سایت

اکثر افرادی که در حال حاضر در زمینه برنامه نویسی و مدیریت وب سایت به عنوان فرد مشهوری شناخته شده اند، با استفاده از همین هاست های رایگان به این نقطه رسیده اند. برای مثال زمانی که شما قصد دارید برنامه ای بنویسید، برای تست نیاز به هاست دارید، بنابراین شما به راحتی و به صورت رایگان می توانید از هاست های رایگان برای تست پروژه خود استفاده نمایید.

به همین خاطر استفاده از بهترین هاست های رایگان در گام اول می تواند مهارت شما را در زمینه برنامه نویسی  و وب افزایش دهد و به شما کمک بسیار زیادی داشته باشد.

کسب بازخورد مناسب با صرف سرمایه بسیار کم

افرادی که از هاست رایگان استفاده می کنند به چند دسته تقسیم می شوند، دسته اول افرادی هستند که طراحی سایت انجام می دهند و برای اینکه سایت طراحی شده را بدون پرداخت هزینه ای تست کنند، از هاست رایگان برای پیاده سازی اولیه سایت استفاده می نمایند  و در نهایت با اتمام طراحی آن را به هاست حرفه ای منتقل می کنند.

دسته دوم افرادی هستند که در برنامه نویسی و طراحی  پروژه فعال هستند، و برای تست پروژه و اجرای برنامه نیاز به هاست دارند. بنابراین می توانند از هاست های رایگان استفاده کنند و به راحتی از دوستان خود در زمینه پروژه طراحی شده نظرخواهی نمایند.

پیشنهاد می کنم اگر جزو یکی از دسته های فوق هستید حتمأ از بهترین هاست های رایگان  استفاده کنید.

مطلب ویژه: توصیه می کنم حتمأ از مطلب زیر برای آشنایی و خرید بهترین هاست وردپرس استفاده نمایید.

مشاهده بهترین شرکت های هاست ایرانی

معایب هاست های رایگان چیست؟

اگرچه هاست های رایگان دارای مزایای نسبتا خوبی است ولی  معایب آن از مزایایش بیشتر است. اگر کیفیت هاست برای شما خیلی اهمیت دارد توصیه می کنم، قید هاست رایگان را همین الان بزنید. در ادامه با چند مورد از معایب هاست رایگان آشنا خواهید شد.

بهترین هاست رایگان

وجود تبلیغات اجباری و مزاحم

اگرچه شرکت های ارائه دهنده هاست رایگان بیشتر امکانات خود را رایگان در اختبار کاربران قرار می دهند. ولی برای جبران هزینه ها و درآمدزایی خود از روش های متعددی استفاده می کنند. یکی از این روش ها نمایش تبلیغات اجباری در قسمت های مختلف سایت است.

گاهی اوقات تبلیغاتی که در سایت نمایش داده می شوند، بسیار زیاد هستند و سایت شما را به یک سایت کاملا تبلیغاتی تبدیل می کنند. بنابراین همین امر باعث می شود کاربر کمتری جذب سایت شود و حتی منجر به خروج کاربران خواهد شد.

امنیت بسیار پایین

یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی یک هاست با کیفیت و مناسب داشتن امنیت بالاست. اکثر شرکت های هاست رایگان این فاکتور بسیار مهم را نادیده می گیرند، چون تأمین امنیت هاست نیازمند استفاده از نرم افزارهای مخصوص و داشتن کانفیگ مناسب است.

اکثر نرم افزارهای تأمین کننده امنیت هاست به صوت اکانت پولی عرضه می شوند، که شرکت های هاستینگ باید این هزینه ها را به صورت مداوم بپردازند. به همین خاطر در هاست های رایگان از چنین نرم افزاری استفاده نمی کنند. در نتیجه از امنیت بالایی برخوردار نیستند و به راحتی می توان سایت تان هک شود.

آپ تایم بسیار ضعیف و عدم کنترل هاست

یکی از دلایلی مهمی که شرکت های هاست پولی بیشتر طرفدار دارند، داشتن آپ تایم عالی است. آپ تایم به این معنی است که وب سایت در طول روز همیشه در دسترس کاربران باشد. هاست های رایگان ممکن است در طول روز چندین مرتبه از دسترس خارج شوند. هاست های رایگان به دلیل عدم کنترل هاست و آپ تایم نبودن نمی توانند رضایت شما را جلب نمایند.

هاست رایگان دامنه ممنوع !

تمامی شرکت هایی که هاست رایگان ارائه می دهند دارای سیاست کاری متفاوتی هستند. در بیشتر این شرکت ها امکان استفاده از دامنه وجود ندارد. برخی شرکت ها زمانی به کاربران اجازه استفاده از دامنه را می دهند که دامنه را از خودشان خریداری کرده باشند.

همینطور که در بالا اشاره کردم، توصیه می کنم از هاست رایگان فقط برای تست پروژه و طراحی سایت استفاده نمایید.

عدم ارائه پشتیبانی

وقتی برای هاست رایگان هزینه ای پرداخت نکرده اید، پس انتظار نداشته باشید که هاست رایگان دارای پشتیبانی قوی و راضی کننده باشد. تقریبأ تمام افرادی که از هاست رایگان استفاده می کنند، از این موضوع شکایت دارند و درخواست رفع مشکل خود را از طریق تیکت به شرکت ارائه دهنده هاست ارسال می نمایند، در بیشتر اوقات چند روز طول می کشد تا شرکت جواب کاربر را بدهد. زیرا اولویت پاسخ گویی این شرکت ها با کاربرانی است که هاست پولی از آنها خربداری کرده اند.

اما جای نگرانی نیست !  تمامی شرکت های هاست رایگان سیاست درآمدزایی متفاوتی دارند. بعضی از این شرکت های هاست رایگان، ابتدا به کاربران هاست رایگان با پشتیبانی خوب ارائه می کنند، تا در صورت جلب رضایت مشتری هاست تجاری خود را به فروش برسانند.

منابع نرم افزاری و سخت افزاری خیلی ضعیف

همین طور که اشاره کردم، یک شرکت میزبانی وب برای ارائه یک فضای با کیفیت و مطمعن، باید مواردی همچون خربد سرور مناسب، پشتیبانی بسیار قوی، پرداخت لایسنس نرم افزارهای میزبانی و مهمتر اینکه بهترین خدمات به مشتریان را ارائه کند. بنابراین شرکت های هاست مستلزم تأمین موارد  گفته شده هستند.

اگر شرکت هاست نتواند هزینه های ارائه هاست با کیفیت را بپردازد، مجبور است دسترسی کاربران به تمامی منابع را محدود نماید، تا بتواند از این طریق درآمدزایی داشته باشد. ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید، چرا شرکت با این همه هزینه هاست رایگان ارائه می دهد ؟ راه های درآمد زایی زیادی برای این شرکت ها وجود دارد. روش های کسب درآمد از طریق: تبلیغات در هاست، ارائه هاست رایگان مناسب و ترغیب مشتری به خربد هاست تجاری، فروش خدمات با کیفیت برای مشتریان هاست رایگان و از راه های دیگری برای درآمدزایی استفاده می کنند.

بهترین هاست های رایگان ایرانی

در این قسمت سعی داریم شما را با بهترین هاست های رایگان ایرانی آشنا کنیم، در ضمن اگر به دنبال هاست رایگان با سرعت بیشتری هستید پیشنهاد می کنم از هاست ایرانی استفاده کنید که از سرور ایرانی استفاده کند.

۱٫Gigfa هاست رایگان

گیگفا هاست

هاست گیگفا یکی از بهترین شرکت هاست رایگان ایرانی است. این هاست با دامنه gigfa.com در اختیار و دسترس کاربر قرار می گیرد.

امکانات هاست گیگفا:

 • ارائه ۵ گیگابایت فضای میزبانی
 • ارائه ۲۰۰ گیگابایت پهنای باند
 • امکان استفاده از ۵۰ دامنه در هاست
 •  امکان ساخت ۵۰ پایگاه داده

توصیه می کنم اگر به دنبال یک هاست رایگان ایرانی و مناسب هستید، حتمأ از گیگفا استفاده کنید.

۲٫ XZN هاست رایگان

هاست رایگان xzn

شرکت هاست xzn نیز یکی از بهترین هاست های رایگان خارجی است. یکی از عواملی که این شرکت را با سایر رقبا متمایز می کند، ارائه ssl برای امنیت بیشتر وب سایت شما در مقابل حملات اینترنتی هکرها می باشد.

خدمات هاست xzn

 • ارائه ۱۰ گیگابایت فضای میزبانی
 • ارائه ۱۰۰ گیگابایت پهنای باند
 • امکان افزودن ۱۰دامنه
 • امکان ساخت ۱۰ پایگاه داده  ( دیتابیس)

۳٫ Cpanel هاست رایگان

هاست رایگان سی پنل

هاست Cpanel  یکی از محبوب ترین و بهترین شرکت هاست های ایرانی در بین کاربران می باشد. هاستینگ با آدرس cpanel.ir در دسترس کاربران است. یکی از خصوصیات منحصر به فرد این شرکت ارائه دامنه رایگان ir به همراه هاست رایگان است.

خدمات هاست Cpanel:

 • ارائه ۱۰۰ گیگابایت فضای میزبانی
 • ارائه ۱ گیگ پهنای باند
 • دامنه رایگان ir
 • امکان ساخت یک دیتابیس
 • امکان ارائه ۲ ساب دامین

پیشنهاد می کنم اگر به دنبال فضای میزبانی باکیفیت و ارزان هستید از هاست سی پنل استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی:

آموزش افزودن عکس پروفایل در وردپرس+ افزونه های وردپرس آواتار

۴٫ ihweb هاست رایگان

هاست رایگان ihweb

هاست ihweb یکی دیگر از بهترین هاست های رایگان ایرانی است. شرکت ihweb هاست نامحدود رایگان ارائه می دهد، که توانسته شهرت زیادی در بین کاربران کسب نماید.

خدمات هاست ihweb:

 • میزبانی وب سایت php و Mysql با استفاده از تکنولوژی هاست لینوکس
 • ارائه زیر دامنه رایگان
 • نصب ۳۰۰ اسکریپت رایگان (وردپرس، جوملا، دروپال و نیوک)
 • ارائه فضای میزبانی نامحدود
 • امکان استفاده پهنای باند نامحدود
 • امکان ساخت دیتابیس نامحدود
 • هاست ihweb برای ساخت وب سایت دانلودی و پر ترافیک پیشنهاد می شود.

۵٫ Pars Pack هاست رایگان

هاست رایگان پارس پک

شرکت پارس پک نیز از بهترین هاست های رایگان ایرانی با ارائه هاست ابری است. سادگی هاست اشتراکی به همراه قدرت سرور ابری این شرکت توانسته پارس پک را در بین برترین هاست های رایگان ایرانی قرار دهد. ویژگی اصلی پارس پک ارائه هاست

امکانات هاست Pars Pack :

 • ارائه ۱۰۰ مگابایت فضای میزبانی
 • ارائه ۱ گیگ پهنای باند رایگان
 • ارائه ۱۲۸ مگابایت حافظه رم رایگان (سرعت بالای سرور)
 • نصب خودکار سیستم عامل لینوکس و قابلیت اجرای اسکریپت های PHP
 • امکان استفاده از زیر دامنه رایگان به همراه هاست

در این بخش سعی داشتم شما را چند شرکت از بهترین هاست های رایگان ایرانی آشنا کنم، پیشنهاد می کنم از شرکت های هاست زیر نیز استفاده کنید.

میهن وب هاست

میزبان فا

ایران سرور

صبا هاست

سون هاست

ماندگار وب

بهترین هاست های رایگان خارجی

در این بخش قصد داریم شما را با بهترین هاست های رایگان خارجی آشنا کنیم. اگرچه هاست های ایرانی از سرعت بالاتری برخوردار هستند، اما دارای امکانات کمتری هستند. اگر استفاده از هاست های ایرانی  نتوانسته رضایت شما را جلب نماید، توصیه می کنم حتما از هاست خارجی استفاده کنید  تا بتوانید به امکانات بیشتری به صورت رایگان دسترسی داشته باشید.

۱٫ Free Hosting هاست رایگان خارجی

هاست رایگان خارجی free hosting

Free Hosting از معروف ترین شرکت خارجی در زمینه ارائه فضای میزبانی است. این شرکت به آدرس https://www.freehosting.com در دسترس کاربران قرار گرفته است.

خدمات free hosting هاست:

 • ارائه ۱۰ گیگابایت فضای میزبانی
 • ارائه پهنای باند ماهیانه ۲۵۰  گیگابایت
 • امکان استفاده از یک دیتابیس MySql
 • ارائه کنترل پنل سی پنل
 • قابلیت پشتیبانی فایل منیجر FTP
 • اتصال حداکثر یک ایمیل متصل به سایت

۲٫ Web Host000 هاست رایگان خارجی

هاست رایگان خارجی 000wehost

شرکت وب هاست با آدرس https://000webhost.com دومین هاست رایگان خارجی برتر محسوب می شود.

خدمات Web Host000  هاست:

 • ارائه ۱٫۵ گیگابایت فضای هاست
 • پهنای باند ماهیانه ۱۰۰ گیگابایت
 • امکان استفاده از ۲ دیتابیس مجزای My Sql
 • پشتیبانی از ۵ دامنه به صورت همزمان
 • عدم وجود تبلیغات در هاست
 • ارائه  ۵ ایمیل متصل به سایت

۳٫ Byte Host هاست رایگان خارجی

هاست رایگان خارجی bytehost

شرکت Byte Host با آدرس https://byte.host یکی از بهترین هاست های رایگان خارجی در کشور انگلستان می باشد. این شرکت برای تبلیغات طرح های زیبای خود، اقدام به ارائه ی هاست رایگان کرده است.

خدمات Byte Host هاست:

 • ارائه فضای نامحدود میزبانی وب
 • دارای پهنای باند ۱۰۰ گیگابایت
 • دارای یک دیتابیس MySql
 • قابلیت اتصال نامحدود دامین

۴٫ Hostinger هاست رایگان خارجی

هاست رایگان خارجی hostinger

هاست Hostinger را می توان در آدرس https://www.hostinger.com جستجو نمایید.

خدمات Hostinger هاست:

 • ارائه ۲ گیگابایت فضای میزبانی
 • ارائه ۱۰۰ گیگ پهنای باند ماهیانه
 • دارای کنترل پنل Cpanel
 • امکان اتصال نامحدود دامین ها
 • پشتیبانی از یک ایمیل برای سایت

۵٫ GB free5 هاست رایگان خارجی

شرکت GB free5 را می توانید در آدرس https://www.5gbfree.com جستجو نمایید. آخرین هاست رایگان خارجی خدمت شما معرفی می کنیم.

خدمات GB free5 هاست:

 • ارائه ۵ گیگابایت فضای میزبانی وب سایت
 • دارای ۲۰ گیگابایت پهنای باند
 • ارائه ۳ دیتابیس مجزا My Sql
 • قابلیت پشتیبانی از فایل منیجر FTP
 • امکان اتصال یک دامنه به هاست

مطالب پیشنهادی:

رتبه الکسا چیست؟ بررسی روش های تعیین رتبه الکسا سایت

آموزش تصویری اضافه کردن سایت به گوگل وبمستر تولز

سخن پایانی

همین طور که در ابتدای مطلب اشاره نمودم، تنها کاربردی که هاست های رایگان دارند. می توان از آنها برای تست پروژه های دانشگاهی، تست نمونه طراحی سایت و از جمله فعالیت های موقت استفاده نمود. استفاده از هاست رایگان برای وب سایت به صورت دائم به هیچ عنوان توصیه نمی شود، به خاطر وجود محدودیت های مختلف برای شما مشکل ایجاد خواهند کرد و اگر بخواهید سایت خودتان را به هاست پولی منتقل کنید با مشکلات متعددی روبه رو خواهید شد.

اگر بعد از مدتی قصد پیدا کنید وب سایت خود را به هاست پولی منتقل کنید، یا باید از همان شرکت پلن پولی خریداری کنید و یا اینکه  قید این مدت زمانی که برای طراحی و پیاده سازی سایت خود کرده اید را کلأ بزنید.

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد مطلب فوق ثبت کنید.

3 نظرات
 1. سعدی می گوید

  سلام. هاست زیر هم یک هاست باکیفیت و پرسرعت و بروز ولی با قیمت بسیار خوبه:
  https://my.asemanhost.com/aff.php?aff=234

 2. lali می گوید

  سلام مقاله بسیار مفیدی بود ممنون از شما . من برای سایتم ابتدای فعالیتم از هاست رایگان استفاده کردم. اما بعد مدتی رفتم هاست خریدم پیشنهاد میکنم، هاست اشتراکی خوب خریداری کنید. من از میهن وب هاست استفاده کردم.

  1. علی اصغر ابراهیمی می گوید

   سلام. استفاده از هاست رایگان برای شروع کار خوبه اما در ادامه رشد کسب و کار نیاز به خربداری هاست و یا سرور مجازی مناسب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.