انضباط شخصی با ۹ گام کلیدی و موثر از برایان تریسی

12

یکی از بهترین کتاب های  برایان تریسی نویسنده قهار و دانشمند بسیار موفق در زمینه علم غلبه بر نیروی درونی انسان، موفقیت، برنامه ریزی زمان، پیشرفت در کسب وکار، تعیین اهداف روزانه، انضباط شخصی، سرمایه گذاری، مدیریت اشتغال، کسب ثروت، سلامت بدن، استقلال مالی و روش های  نوین رشد به نام ”  انضباط شخصی ”  بصورت مختصر به شما  معرفی نمایم. همانطور که می دونید افراد زیادی از سالیان پیش تا به حال بوده اند و در حال حاضر هم افراد بیشتری هستند که در زمینه کسب علم و روش های نوین برنامه ریزی (روزمره،سالانه ) و انضباط شخصی  تحقیقات و بررسی های زیادی انجام داده اند و اکنون متدهای گوناگونی  برای موفقیت را ارایه نموده اند.

سلام عرض می نمایم  خدمت همه مخاطبان محترم وب سایت شانی وب  در مقاله ” انضباط شخصی با ۹ گام کلیدی و موثر از برایان تریسی  ” که مطالعه خواهید نمود مطالب و نکات کلیدی  بسیار مفیدی به انتشار گذاشتم که امیدوارم تا انتها با صبر و حوصله مطالعه فرمایید و از آن استفاده لازم را ببرید  با ما همراه باشید . . .

انضباط شخصی چیست  Personal discipline؟

انضباط شخصی در کل به معنی این هست، که شما بتوانید احساسات و عواطف درونی خود را کنترل نمایید و بتوانید بر تمام ضعف ها و نواقص خودتون غلبه کنید. همینطور که از مفهوم  انضباط شخصی استنباط می کنیم یعنی  اراده زیاد داشته باشید. تا همون کاری که به نظرتون درسته  انجام بدهید در وحله اول  قبل از انجام هر کاری شما در ذهن خودتون اینطور به نحوه انجام آن نگاه می کنید که احتمال شکست و  سخت بودن راه  باعث انجام ندادن آن می شودکه شما را دچار ترس و فرار از شروع می نماید و ممکن است آن را  تعویق بیاندازید و این را همیشه  یادتون باشه که باید خود را برای انجام دادن آماده کنید.

برایان تریسی در کتاب انضباط شخصی خود این گونه نوشته انتشاراتی با او تماس گرفته اند که از او خواستن که کتابی در همین مورد بنویسد ودرحال حاضر برای همچنین کتابی با موضوع انضباط شخصی و کنترل احساسات  و عواطف بازار قابل توجهی در جهان وجود دارد یکی دیگر از دلایلی که برایان تریسی این کتاب را نوشته  این هست که  کتاب دیگری در این موضوع قبلأ  نوشته نشده و به چاپ نرسیده بوده است.

افرادی که از برایان درخواست نوشتن کتاب داشتند فکر می کردند که او بهترین فردی هست که دارای همچنین صفاتی هست و از او خواستند کتاب را بنویسد. در ابتدا برایان فکر میکرد به نکات و روش های زیادی  آشنا هست. بعد مدتی که گذشت باعث شد ذهنش درگیر شود و به این نتیجه برسد که چندان خودش منظم نیست. اکثرا افرادی که انضباط شخصی دارند احساس می کنند  خیلی منظم نیستند و هر چقدر بیشتر سازمان یافته باشند میزان انضباطشان کافی نیست  که در ادامه ۹ مرحله آموزش می دهم که شما کاملأ متفاوت نسبت به قبل خود شوید.

او در  قسمتی از کتاب خود بیان نموده که در ابتدای کار و زندگی خود چیزی  زیادی اندوخته نداشته و متوجه شده که برای رسیدن به جز تلاش سخت راه دیگری وجود ندارد چون بیشتر افراد  موفق دلیل موفقیت آنها تلاش مستمر و بی توقف  بوده است. به دلایل دیگر  همچون: تسلیم نشدن، پافشاری در کار، کنترل احساسات  و عواطف و غلبه بر ضعف های هر فرد اشاره نمود که باعث پیشرفت روز افزون افراد در زندگی و شغل وکسب کار خودشان می شود.

” انضباط شخصی و کنترل احساسات و عواطف ” طبق تحقیقات دانشمندان  و نظریه کارشناسان  و فیلسوف ها از بین  هزار اصل  از همه مهم تر بوده و  توانایی شخص برای شروع کاری که باید آن را انجام دهد. مجبور کند چه علاقه به آن کار داشته باشد چه نه… کلید موفقیت هست  تا زمانی که تصمیم به شروع  و خواستن  نداشته باشید دونستن بقیه ۹۹۹ اصل باقی بی فایده است.

” ناپولی هیل ” فردی بود که ۲۵ سال با افراد موفق در سراسر دنیا مصاحبه نمود و او کتاب ” شاه کلید موفقیت ” را نوشت درانتهای کتاب گفت: آخرین خط  از آخرین فصل کتاب شاه کلید موفقیت هست  که ” انضباط شخصی و کنترل احساسات ” ناپولی با این کلید همه چیز قابل انجام هست و بدون آن هیچ چیزی عملی نیست.

یکی از بهترین های مدرسه ” هاروارد دکتر ادوارد منفیند” بوده او ۵۰ سال تحقیق کرد که متوجه شود چرا بعضی افراد از دیگران موفق تر هستند. او متوجه شد که چشم انداز زمان کلید اصلی موفقیت هست هرچقدر انسان  برای یک الی دو ماه آینده خود برنامه ریزی کرده باشد. یا اینکه برای ده تا بیست  سال آینده خود برنامه داشته باشد.

پس اگر فردی در دراز مدت موفق  بوده معمولأ نشان دهنده آن هست که در برنامه کوتاه مدت خود تصمیمات موفقی  داشته است که مهم ترین مورد در این تصمیمات ” قربانی دادن “است یعنی اینکه فرد برای موفقیت در آینده باید چیزهای زیادی را در راه خود قربانی کنند.

۱٫ باید زودتر قبل از خواب بیدار شوند.

۲٫ پرتلاش و زمان بیشتری کار انجام دهند.

۳٫ میزان بیشتری پول سرمایه گذاری کنند و پس انداز کنند.

۴٫ زمان بیشتری را برای تربیت فزرندشان صرف کنند.

و..

در نتیجه اینکه قربانی کردن خیلی مهم و قربانی دادن بسیار تأثیر گذاردر آینده خواهد بود. همینطور که از بعضی لذت هایتون دست می کشید اما در آینده لذت های مهم تری بدست آورید و یک گام به انضباط شخصی نزدیک می شوید.

انضباط شخصی در اصل یعنی اینکه بتونیم خودمون رو خوب کنترل و مسلط باشیم.  بیشتر افراد جامعه دوست دارند همیشه خوش باشند. ولی بعد از اینکه برای آنها مشکلی به وجود آمد قصد انجام کار سخت دارند. برای شما کدام مورد  قابل قبول  هست؟ انسان های موفق ابتدا کارهای سخت و ضروری خودشان را انجام می دهند و بعد از انجام کارها و پاداش موفقیت خود لذت می برند.

در کل هنگامی که  انضباط شخصی داشته باشید خودتون رو خیلی بیشتر از قبل  دوست دارید و به خودتون بیشتر احترام می گذارید و همین علأیم حس لذت است که به شما توصیه دارم. وقتی شما حس خوبی به خودتون دارید انرژی بیشتری پیدا می کنید. اگر به خودتون تأکید کنید که انجام کدام کار مهمتر باعث پیشرفتون می شود از خودتان بیشتر خوشتون میاد و همینطور تصور ذهنیتون بهتر می شود و بازدهی بالاتری در انجام کارها خواهید داشت.

هنگامی که انضباط شخصی داشته باشید مغز شما اندورفین ترشح می کند. این ماده دارای اثر شادی بخشی است و تأثیر بسزای در آینده شما خواهد داشت. برای ثابت نگه داشتن  عادت انضباط شخصی به تمرین و ممارست زیاد نیاز دارید. تا بتوانید همیشه در رویه زندگی به کار ببرید  تنها فرق بین آدم های  معمولی و موفق در این هست ( آدمهای موفق ، عادت های موفقیت دارند)  و مهم ترین عادت موفقیت آنها می توانند خودشون را مجبور به  انجام کاری کنند که می دانند همان کار در همان  زمان  لازم و درست هست اگر  چند بار کاری را تکرار کنید. بعد مدتی به شکل ذخیره شده در ضمیر ناخودآگاه نهادینه می شود و  پس اگر بتوانید عادت های بد قبل خودتون را عوض کنید تمرین انضباط شخصی برای شما راحت می شود.

گوته فیلسوف آلمانی: “هرچیزی که قبل از اینکه راحت بشود سخت است” پس عادت کردن به انضباط شخصی کار بسیار سختی است.  خیلی صبور باشید و پشتکار داشته باشید و از شکست ترس نداشته باشید. هر روز از خواب بیدار می شوید با نگاه کردن به لیست کارهای روزانه به جنگ اهداف روزانه و تمایلات خود بروید تا بتوانید تا با پیروزی احساس بهتری پیدا کنید طبق نظریه کارشناسان بیست ویک روز طول می کشد، تا فرد به یک چیز جدید عادت کند پس تمرین  مناسب داشته باشید.

در این مطلب قصد دارم  ۹ گام مهم برای رسیدن به انضباط شخصی را برای شما به ترتیب و مختصر بیان کنم. با اجرای گام به گام هر کدام از ۹ مورد پیش رو شما می توانید همه جنبه های خودتون در زندگی و افکار خود را ارتقاء دهید. وابستگی همه مراحل به همدیگر به گونه ای هست که تقویت هر مورد باعث رشد سیستم و قدرتش می شود و اگر در هرکدام از مراحل ضعفی وجود داشت موجب ضعف و نقص کلی سیستم می شود.

و حالا ۹ مرحله  بسیار مهم را بیان میکنم و تک به تک توضیح می دهم.

گام اول در انضباط شخصی: انضباط تفکر روشن در برابر تفکرات مبهم

در بیشتر اوقات همه انسان ها به گونه ای فکر می کنند و از خود سوال می کنند که مهم ترین کار در هر نوع شغل و کسب وکاری چه چیزی می تواند باشد؟  به قول برایان که میگه ” بعضی ها فکر می کنند، بعضی ها فکر می کنند که دارند فکر می کنند و اکثریت انسان ها ترجیح می دهند بمیرند تا فکر نکنند “.

در اصل فکر روشن و شفاف خیلی مهم است، بلکه کیفیت تفکرات شما ارتباط متقابلی با کیفیت تصمیمات و انتخابات  شما دارد مثلأ هر چقدر کیفیت تفکر شما بالاتر و بیشتر باشد. در مقابل کیفیت تصمیمات شما بالاتر و جامع تر خواهد گشت. پس تمرین کنید کیفیت تفکرات خودتون را افزایش دهید. کلیه تصمیمات افراد در آینده حاوی نتایجی می شوند که آن نتیجه کیفیت تصمیمات شما را مشخص می کند و همه این جزئیات و زنجیره به نقطه ی اصلی یعنی همان نوع فکر کردن شما  و تفکر شما بر می گردد.

توماس ادیسون “: فکر کردن  یکی از سخت ترین نوع انضباط شخصی است. تفکر و اندیشه از انسان انرژی زیادی می گیرد به علت اینکه انسان با حواس پرتی و سردرگمی بسیاری مواجه شده است. با وجود این شلوغی ذهن فکر کردن غیر ممکن هست. یک راه حل مناسب برای تمرین خوب فکر کردن به شما آموزش می دهم ابتدا باید چند تکنیکی که عرض می کنم را تمرین داشته باشید.

اول: برای فکر کردن حتمأ باید Time (زمان ) صرف کنید و بازه های برنامه یزی  شده زمانی طولانی اختصاص دهید (تصمیماتی که سریع گرفته می شوند معمولأ اشتباه نتیجه می دهند ) مخصوصأ تصمیمات در مورد انسان ها و پول، اگر می خواهید نتیجه دراز مدت خوبی بگیرید قبل از هر تصمیم خوب و طولانی فکر کنید. هر چقدر بیشتر دقت کنید. کیفیت تصمیم گیری بیشتر و نتیجه بهتری خواهید گرفت. انسان های موفق با تجربه این نکته را تأیید می کنند برای هر تصمیم مهم وقت زیادی صرف کنید حداقل برای شروع بین ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت با خودتون خلوت کنید. نگامی که به مشکل و تصمیم  بزرگی  برخوردید حتمأ این کار را انجام دهید.

خلوت کردن یکی از بهترین ابزارهای بشریت هست. بدون مزاحمت می تونید به پیاده روی بروید و قدم بزنید و فقط وفقط در موضوع مدنظر خود فکر کنید. اگر در سکوت نشستید و هیچ چیزی مزاحم شما نشود بسیار عالی است. اگرچه برای بارهای ابتدایی کمی سخت هست مدت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه ذهن شما به آرامش می رسد و  راه حل مشکل خود به خود به ذهن شما خواهد رسید همانند معجزه برا شماست در کل با تمرین فکر کردن شما ضمیر ناخودآگاه  و الهامات خودتون را فعال می کنید و سپس زوایای مشکل نمایان می شود و دقیقأ راه حل آن به ذهن شما می رسد  با تمرین بیشتر می تونید کم کم صدای درونی خودتان را بشنوید.

یک را دیگر هم بهتون معرفی می کنم یک برگه کاغذ بردارید و تمام مسأعل  و  جزئیات را یادداشت کنید. با دیدن نوشته ها به آن  فکر کنید  و تمام چیز هایی که به ذهنتون می رسد را بنویسید. در همین بین کم کم راه حل هم به ذهنتون خواهد رسید و همینطور می تونید از فردی که اطمینان  دارید کمک  بگیرید سوال و مشکل تون را مطرح کنید و از او بخواهید راهنمایی تون کند.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید کلید مهم در خوب فکر کردن این هست که از انجام دادن کاری متفاوت ترس نداشته باشید نترسید. همه احتمالات شما اشتباه باشند. قدرت مقابله با آن را داشته باشید و احتمال اینکه تا به حال در مسأله ای  اشتباه فکر می کردید را مد نظر بگیرید و این کارباعث می شود ذهنتان کارآمد تر شود  و همه احتمالات کل را ببینید.

پس یادتون باشه  اولین گام ” تفکر روشن ” هست که از مهمترین  و موثر ترین گام انضباط شخصی از نظر همه ی افراد موفق دنیاست که از آن استفاده کرده اند.

گام دوم  در انضباط شخصی: تعیین اهداف روزانه

گام دوم هم بسیار مهم است. می تواند تغییرات بسزایی در زندگی شما ایجاد کند . پس از مهم بودن آن به سادگی نگذرید. تمرکز برای موفقیت یکی از لزومات هست. بعضی مهارت های شما در موفقیت به شما کمک می کنند. ولی تمرکز امری بسیار ضروری هست. حتمأ باید بر هدفتون تمرکز کنید اگر نتوانید متمرکز بشوید و باید برای فردی  دیگر کار کنید تا شما را وادار به تمرکز بر کاری کنید. با تعیین نمودن هدف می توانید خودت را بر آن هدف متمرکز کنید و به آن هدف برسید که این امر با تمرین و ممارست دست یافتنی هست.

دراین گام تعیین اهداف روزانه از خودتون سوال کنید چه هدفی دارید؟ از زندگی چه چیز هایی می خواهید؟ چه کاری میخواهید انجام دهید؟

به پاسخ این سوالات خود فکر کنید تا خودتان را محک بزنید که برای خود هدفی دارید یا نه ! بیشتر افراد پاسخی برای سوالات خود ندارند به علت اینکه  آنها سردرگم مشکلات زندگی خود شده اند و هدف خود را گم کرده اند.

برای مثال تصور کنید شما  ۳۰۰ میلیون تومان پود به دست آورده باشید همزمان بیمار می شوید و دکتر عمر باقی مانده شما را ۱۰ سال دیگر تضمین می کند. در این شرایط عمر ۱۰ ساله خود چه چیزی از زندگی پیش رو می خواهید؟ چه کاری رو بیشتر از قبل انجام می دهید؟  چه کاری را اصلأ انجام نمی دادید؟  برای آن چیزی که قصد انجامش را دارید هیچ محدودیتی ایجاد نکنید. از تکنیک موثر عصای جادویی استفاده کنید. تصور داشته باشید یک عصای اعجاب انگیز جادویی همراه دارید و با آن  به همه چیز خواهید رسید. اگر همچنین انرژی داشتید چه چیزی را تغییر می دادید؟

بیشتر افراد خودشون را آنقدر درگیر مشکلات زندگی کرده اند که قادر به تصمیم گیری نیستند و اهداف خود را گم کرده اند.

برای تعیین  اهداف روزانه خود باید ابتدا یک دفترچه آماده کنید و ۱۰ هدف برای یک سال آینده خود یادداشت کنید توجه کنید که همه هدفهایتون را به صورت قطعی بنویسید مثلأ در حال حاظر به آن هدف رسیده اید.

به خودتون نگید من می خواهم در یک سال آینده اگر شد  ۲۰ میلیون درآمد دارم! بنویسید من حتمأ در یک سال آینده ۲۰ میلیون درآمد دارم. همیشه برای تمامی اهداف نوشته شده خود زمان تعیین  کنید هنگامی که اهداف را یادداشت کردید مطمعن باشید آنها مثبت هستند.

اهدافتون را به صورت قطعی یادداشت کنید به خودتون ایمان داشته باشید.

همینطور که عرض کردم ۱۰ هدف تعیین کنید و اگر از ۱۰ مورد بیشتر شد به بقیه اضافه کنید حتی تا ۵۰ مورد هم می تونید تعیین کنید. امأ  از ۱۰ مورد کمتر نشود. هر روز اهدافی خود را در برگه ای جداگانه باز نویسی کنید تا در ضمیر ناخودآگاه  شما  ذخیره شود. در همین جا به شما قول می دهم اگر یک ماه از این تکنیک استفاده کنید. تأثیر بسیار زیادی در زندگی شما خواهد گذاشت. هر فردی از تکنیک عصای جادویی استفاده نموده بسیار موفق بوده است.

گام سوم در انضباط شخصی:  مدیریت زمان روزانه

در  این گام سوم انضباط شخصی  یک قانونی وجود دارد در خط بعد توضیح می دهم.

هر یک دقیقه ای که صرف در نوشتن برنامه  آینده خود داشته باشید. ده دقیقه  time در هنگام اجرای آن برنامه و کار صرفه جویی می کنید. پس به خودتون آموزش دهید قبل از شروع روز کاری از قبل برنامه ریزی برای آن روز کرده باشید. زمان بسیار زیادی را برای شما صرفه جویی می کند و با توجه به تحقیقات کارشناسان بازدهی شما هم در هنگام انجام کار ۲۵ % الی ۵۰ % افزایش می یابد.

اگر کارهای روزانه شما از روی برنامه ریزی انجام نشود قطعأ بدونید که شما دارید به هر اتفاقی که در حال رخ دادن هست پاسخ می دهید و کاملأ برده شده اید اگر برنامه داشته باشید از روی آن شروع خواهید کرد  و در مسیر خود گام برمی دارید.

حالا برای اجرا و تمرین مدیریت  زمان  برنامه ریزی فردای خود باید یک لیست تهیه کنید. یک برگه بردارید و تمام کارهای فردای خود را بنویسید. بهترین زمان نوشتن لیست شب  قبل از خواب هست  این موقع نوشتن لیست باعث می شود ضمیر ناخودآگاه شما بر روی لیست فردای شما  فکر کند. تا  روز آینده با ایده های خوب برای اجرای آن لیست از خواب بیدار شوید دقیقأ همین ایده ها نقشه های شما برای بهتر انجام دادن کار هایتان می شود.

اگر در طول روز هم  کار جدیدی پیش آمد به لیست خود اضافه کنید اگر همه کارهایتان را قبل از شروع بنویسید به شما کمک می شود. بر زندگی خود کنترل داشته باشید . سپس از نوشتن لیست آنها را اولویت بندی کنید قانون ۸۰ به ۲۰ را همیشه یادتون باشه یعنی اینکه فقط ۲۰ % کارهای داخل لیست شما ۸۰ % ارزش کل لیست شما دارا هستند.

اولویت بندی کارهای روزانه در انضباط شخصی:

کار A: کاری هست که خیلی مهم هست و باید انجام بدهید. اگر انجام نشود عواقب زیادی در پی دارد. مانند: ملاقات با رئیس

کار B: کاری هست که همانند A مهم است. اما اگر نتوانستید انجامش دهید عواقب آن از A کمتر هست. مانند: چک کردن گوشی موبایل و…

کار C: کاری هست که انجام دادنش خوب هست و  به آن علاقه مند هستید  مانند: خواندن روزنامه، مجله  ولی این کارها  سودی برای شما ندارد.

تا هنگامی که کار A انجام نشده در لیست دارید. به سراغ کار B نروید و همینطور  وقتی کارهای B باقی مانده است. سراغ کار C نروید و تا انتهای لیست این قانون را همیشه اجرا کنید.

کار D: کاری هست که آن را می توانید به فرد دیگری واگذار کنید تا به جای شما انجامش دهد.

نکته مهم در مدیریت زمان اینکه  هنگامی که لیست خود را  می نویسید و اولویت بندی می کنید که به ترتیب انجام  دهید باید به کارهایی که نباید انجام دهید هم فکر کنید. کارهایی که می توان از لیست حذف کنید تا زمان بیشتری برای بقیه لیست باقی بماند.

حالا هنگامی که لیست برنامه ریزی شما تکمیل شد هرکدام از ۴ نوع (A.B.C.D) را دوباره اولویت بندی کنید و تقسیم بندی کنید اگر کاری بی فایده وجود دارد اصلأ آن را انجام ندهید. گام سوم از سخت ترین مورد انضباط شخصی است.

و انضباط مدیریت زمان قابلیت دارد بر روی هر ۸ گام بعدی تأثیر بگذارد.

گام چهارم  در راه رسیدن به انضباط شخصی: جرأت داشتن و شجاع بودن

در این گام از یکی از گام های  انضباط شخصی شما باید به گونه ای شجاع و با جرأت باشید خود را مجبور کنید. به کاری باید انجام شود یکی از بزرگ ترین مانع در راه رسیدن به موفقیت ترس از شکست خوردن هست. انسان می ترسد که پول ،زمان و  سرمایه خودش را از دست بدهد منشأ همه این ترس ها به کودکی انسان برمی گردد باید بگم تنها راهی برای موفقیت غلبه بر این ترس هاست وقتی انسان می ترسد با خود می گوید ” نمی تونم ” و همین ترس در پشت جملهمن نمی تونم ”  پنهان می شود.

طبق نظرسخنی در سراسر دنیا حدودأ ۸۰% انسان ها از اشتباه کردن ترس دارند چرا؟ به علت اینکه هنگامی که کودک بودید و از آن زمان اشتباه می کردید و از ریسک نمودن دوری داشته اید. شما باید بر این حس خود غلبه کنید  تا بتونید قدرت ها خود را به مرحله عمل برسانید.

جرأت داشتن در مقابل ترس ها  می تواند با تمرین و تکرار به عادت تبدیل شود. در هر موقع به جرأت داشتن احتیاج داشتید آن را تمرین کنید. ” ارسطو  دانشمند اروپایی  در موردش گفته: اگر می خواهید به چیزی که  ندارید برسید جوری رفتار کنید که آن را از قبل داشته اید تا به آن برسید ” و یکی دیگر از فیلسوف ها ” امرسون “در این مورد  گفته: کارهایی که از آن می ترسید را انجام دهید تا ترس های شما از بین بروند، مهم این نیس چه اتفاقی می افتد شما فقط و فقط با آن روبرو شوید مانند: ترس از شغلی جدید برای شما که تجربه ای کافی و یا حتی علاقه ای در آن زمینه نداشته اید و از شروع آن شغل ترس دارید با جرأت شروع کنید. تا ترس از شما دور شود  بهتون قول می دهم شما می تونید با این ترس ها مقابله کنید یکی از موثر ترین گام از انضباط شخصی است.

شما با تمرین مبارزه با ترس می تونید روز به روز قوی تر شوید و با ترس های بزرگتر خود مبارزه کنید تا متوجه شوید. اصولأ ترس وجود خارجی ندارد و این در فکر و ذهن شما بوده است همینطور جمله ” من نمی تونم ” ترس ایجاد می کند. جمله ” من می تونم این کار را انجام دهم ترس را از بین می برد “حالا به خودتون هزاران بار بگید و تکرار کنید تا محکم تر شوید و ترس از بین برود.

یک تمرین و تکنیک: ابتدا فکر کنید در زندگی از چه چیزهایی می ترسید؟ سپس خودتون را در روبروی آن قرار دهید به چالش بکشید! با خودت تکرار کنید که می خواهید آن را انجام دهید و ترس را شکست دهید و پیروز شوید.  همین تمرین باعث می شود تغییر زیادی پیدا می کنید و محکم تر از قبل پیش به سوی اهداف خود حرکت خواهید نمود.

گام پنجم در انضباط شخصی: عادت های خوب تندرستی و سلامت

شما باید هدف تون از زندگی گونه ای باشد که صد سال با بدن سالم و سلامت زندگی کنید. طبق  آمار میزان طول عمر مردم آمریکا به ۸۰ سال می رسد ممکن هست کمی بیشتر از ۸۰سال عمر کنند و حتی بیشتر تا ۱۰۰ سال هم عمر داشته باشند. همینطور که شما فرد باهوش تر هستید از میانگین ۸۰ سال بیشتر تا ۹۵ سال عمر کنید پس هدفتون ۱۰۰ سال باشد.

از خودت بپرسید که برای ۱۰۰ سال عمر بایدچه گونه زندگی کنم تا سلامت باشم؟ ابتدا بدن سالم خود را ترسیم کنید. یک لیست آماده کنید و این را هم یادتون باشه که در کودکی بدن سالمی داشته اید و حال سلامت نیستید. کاملأ مقصر خودتون هستید که به بدن خود رسیدگی نکردید. کلید سلامت بدن در انضباط شخصی  این نکته هست ” کمتر بخوریید و بیشتر ورزش کنید ” همیشه  هر روز عادت داشته باشید. ورزش کنید مخصوصأ در صبح ها به پیاده روی، دوچرخه سواری بروید تا در طول روز بدن به کالری  سوزاندن ادامه دهد و اینکه شما یک کار جدیدی آغاز کردید.

اکثر افراد موفق ساعت پنچ صبح بیدار می شوند روزی یک ساعت ورزش می کنند و بعد برنامه ریزی روزانه خود اجرا می کنند. ورزش نمودن در صبح باعث ترشح ماده ای به نام “ اندورفین ” می نماید که باعث شادی و خلاقیت را افزایش می دهد. ورزش روزانه حالت روحی و جسمی شما را  بهبود می بخشد.

افرادی که وزن اضافی دارند این نکته مهم را در برنامه غذایی خود قرار دهند، اینکه سه ماده سفید و همان سم سفید را از برنامه غذایی خود حذف کنید سم سفید اول: هر چیزی داخلش آرد سفید به کار رفته است مثل نان و…

سم سفید دوم: شکر Suger  هر مواد غذایی که در آن شکر بکار رفته مانند : نوشابه و دسر و…

سم سفید سوم: نمک

در کل هر سه مورد تأثیر گذاری خوبی داراست اما  نخوردن نمک تسریع زیادی در کاهش وزن می کند و استفاده سبزیجات، میوه  و مواد پروتئینی در سلامتی شما موثر است. روزی ۸ لیوان آب بنوشید تا کل سیستم بدن را شستشو دهید. شام را قبل از ۶ عصر میل فرمایید. بدن شما هر چیزی بعد از ۶ عصر بخورید در خود ذخیره می نماید و نکته آخر اینکه حتمأ سالی دوبار به دندان پزشکی بروید  دندان خود را چک کنید و سالی یک بار کل بدن را چکاب کنید.

گام ششم انضباط شخصی: سرمایه گذاری و ذخیره سرمایه

همه انسان ها اهداف بزرگی دارند. از لحاظ مالی مستقل باشند و بزرگ ترین نگرانی اینکه از بدهی و قرض های خود خلاص بشوند و بزرگ ترین ترس انسان از فقر  هست دارا بودن “استقلال مالی ”  باعث راضی بودن شما از زندگی می شود  انضباط شخصی در این گام به شما آموزش می دهد چگونه سرمایه گذاری کنید افراد زیادی از این مرحله به خوبی استفاده داشته اند و از بدهی و قرض خلاصی یافته اند.

شما باید برای خارج شدن از قرض و بدهی برنامه ریزی داشته باشید. یک نکته مهم از فردی موفق شنیدم که می گفت ما تا هنگامی که جوان هستیم پولمان را خرج می کنیم و لذت می بریم  و همینطور که بزرگتر وبالغ تر شدیم پول را خرج خوشحال شدنمان می کنیم. همین باعث از دست دادن پول می شود باید خود را عادت دهید  پول خود را کم کم  پس انداز کنید این ایده برای رسیدن به استقلال مالی خیلی جذاب هست.

قانون اصلی رسیدن به استقلال مالی این هست که هر ماه ۱۰% الی ۲۰% حقوق خود را در بانک ذخیره کنید. هر ماه درصد ذخیره را بیشتر کنید برای مثال: پول خود را در بازار سهام، بورس، سکه و ارز… سرمایه گذاری کنید اگر برای شما سخت است از ۱% شروع کنید. هرماه پس انداز کنید و هر ماه درصد را افزایش دهید در مدت یک سال عادت می کنید که با میزان ۸۰% الی ۹۰% درصد حقوقتان زندگی کنید. انضباط شخصی داشته باشید و طرز تفکر شما از پول خرج کردن به ذخیره پول تغییر خواهد کرد.

نکته مهم دیگر اینکه هنگامی که قصد خرید بزرگی  دارید به مدت یک ماه آن را به تأخیر بیاندازید و یا اینکه منصرف شوید. اگر قصد خرید هر چیزی دارید برای ۳۰ روز درمورد آن تحقیق کنید و بهش فکر کنید. در اکثر موارد یا منصرف می شوید یا محصول بهتر خریداری می کنید حتی می تونید به جای خرید محصول نو ، کالای دست دوم بخرید با این کار می تونید مقدار اضافی پول خود را  ذخیره و سرمایه گذاری کنید.

در هنگام سرمایه گذاری یک ماه  در موردش تحقیق کنید. تا اشتباه نکنید اگر زود تصمیم بگیرید ضرر خواهید کرد. بیشتر در کسب و کارهایی که اطلاعات دارید سرمایه گذاری کنید. یکی از دلایل مهم ذخیره پول اینکه که به شما حس آزادی القا می کند درصورت بیکار شدن به هر علتی می تونید از پول سرمایه خود استفاده کنید تا شغل جدیدی پیدا کنید  و دوم اینکه به شما فرصت  می دهد مثلأ اگر فرصتی برای سرمایه گذاری برای شما به وجود آمد می تونید استفاده کنید.

گام  هفتم  انضباط شخصی: سخت کارنمودن و پشتکار مستمر

کسانی که پولدار و موفق شده اند دارای انرژی  خاصی یا هیچ تفاوتی با باقی انسان های روی کره زمین ندارند.  آنها فقط قادر به سخت کار نمودن  و بیشتر کار کردن  هستند. اکثرا آنها در مدت ۵ الی ۱۵ سال هر یک هفته به مدل ۶۰ تا ۷۵ ساعت انجام می دادند و  در حالی که بقیه افراد در هر یک هفته ۵ روز  فقط سرکار می روند و همان ۵ روز جدی و پرتلاش کار نمی کنند هر مقدار بیشتر کار کنید شانس و پول بیشتری دارید.

طبق محاسبات در کشور آمریکا میانگین ساعت کاری در هر هفته ۳۲ ساعت هست و در کشور فرانسه  ۳۵ ساعت هست. “موسسه رابرت” تحقیقاتی انجام داده که اکثر افراد شاغل ۵۰% زمان کاری خود را صرف ( غذا خوردن ، صحبت با دوستان ، جستجو در اینترنت و خواندن مجله ،روزنامه ) می کنند.

وقتی گام های انضباط شخصی را به خوبی طی کنید. خود را در جهت رسیدن به موفقیت آماده می سازید و همه ای قانون ها را به یاد بسپارید تا موفق و پولدار شوید. همیشه هنگام کار تمام انرژی خود را صرف کار کنید و تمرکز داشته باشید برای دو برابر نمودن درآمد و کیفیت بازدهی خود یک راه بهتون معرفی  میکنم.

اینکه کار خود را یک ساعت زودتر شروع کنید وقتی زودتر شروع کنید. از بقیه جلوتر هستید و زمان ناهار را کم کنید و متمرکز کار کنید زمان را از دست ندهید  و می تونید یک ساعت هم بیشتر از بقیه کار کنید اکثرا افراد موفق همین راه را به کار برده اند. همین گام  در آینده آنها نتایج بسیار خیره کننده بدست آورده اند و به نظر من شانس وجود خارجی ندارد چون هر چیزی با تلاش محقق خواهد شد.

گام هشتم  انضباط شخصی: یادگیری مستمر و بی وقفه

اگر مایلید بیشتر پول در بیاورید  هر چقدر بیشتر یاد بگیرید. همان قدر درآمدتان هم افزایش می  یابد. همیشه سعی کنید زمان مطالعه خود را افزایش بدهید. مثلأ صبح و عصر نیم ساعت مطالعه کنید که در طول یک سال حدودأ ۵۶ کتاب مطالعه خواهید کرد. که متأسفانه افراد بزرگسال حتی درسال یک کتاب هم نمی خوانند همین مقدار ۵۶ کتاب برابر می شود. با مدرک دکترا در سال برابر می شود و با این روش می تونید اطلاعات خودتان را درمورد کارتان افزایش دهید.

یکی از بهترین افراد در محل کار خود بشوید  بر روی درآمدتان هم تأثیر می گذارد و یک تکنیک دیگر می توانید در ماشین خود به کتاب های صوتی گوش کنید. به سمینارها در زمینه کاری خود بروید تا اطلاعات و تجربه شما در یک ساعت  شرکت در سمینار بیشتر شود. تا بتونید با اطلاعاتی که از آن سمینار کسب می کنید موجب شود درآمد شما چند برابر شود.  یادتون باشه هر مقدار بیشتر یاد بگیرید بیشتر درآمد کسب می کنید. مزایای یادگیری بی وقفه می تواند یکی دیگر از موارد انضباط شخصی به حساب بیاید و زندگی شما را دگرگون کند.

گام نهم:(انضباط شخصی گام نهایی)  ثبات قدم

گام نهایی برای رسیدن به انضباط شخصی و از مهم ترین گام ” ثبات قدم “می باشد. سعی شما هنگامی به نتیجه خواهید رسید که در کار سماجت و  پشتکار داشته باشید. تا موفق شوید با وجود موانع و مشکلاتی که در پیش روی شما هست شما باید به راه خود ادامه دهید و شجاعت داشته باشید به نظر من شجاعت به دو قسمت تقسیم می شود:

اول: شجاعت آغاز کار، بدون اینکه به انتهای کار نگاه کنید با شجاعت کار خود را شروع کنید.

دوم: شهامت ادامه دادن هست، شما باید با وجود خستگی و نا امیدی به راهی که شروع کردید ادامه دهید.

سماجتی که دارید نشان دهنده اعتماد شما به کاری که در حال انجام شدن هستید. اما اگر به ارزش و درستی کاری که انجام می دهید اعتقاد ندارید. پس بی توجه ادامه می دهید در نتیجه هر مقداری بیشتر به کارخود اعتقاد داشته باشید. سماجت شما افزایش می یابد و همین افزایش باعث می شود احساس بهتری به خود پیدا می کنید و روحیه نیز تقویت می شود. سماجت امری کاملأ ضروری است چون هنگامی که در ناامیدی به کار ادامه می دهید. در کل شخصیت خودتون را محکم و قدرت مند می نمایید یک انسان جدید و قوی می سازید.

جمع بندی و کلام آخر

هر چیزی که برای شما اتفاق می افتد یک امتحان و آزمون هست هر دقیقه حس می کنید در حال توقف هستید. اما باید یادتون باشه شما در آزمون بسیار مهمی قرار دارید و هیچ وقت نباید در این مسیر تسلیم شوید خود را بازنده احساس کنید. ادامه راه را با قدرت و سماجت خود  به پایان برسانید. اما برای عادت نمودن به شرایط و انجام همه مراحل انضباط شخصی نیاز به تمرین و تمرکز مناسبی هست. در ابتدای راه ترس ها را از خود دور کنید و با پشتکار سعی در تغییر در زندگی خود داشته باشید.

اگر شما بتوانید احساسات، عواطف و انرژی های منفی درون خود را کنترل نمایید و ضعف های خود را از بین ببرید هفت فایده و مزایا بسیار خوبی داراست:

اول: موفق شدن شما در هدف ۱۰۰% تضمین می شود.

دوم: هنگامی که تمرین در کنترل خود دارید مرحله به مرحله  کار سرعت و کیفیتش  بالاتر می رود.

سوم: درآمد شما در هر کسب و کاری هستید افزایش می یابد و در رتبه خود ارتقاء می یابید.

چهارم: حس و قدرت شما افزایش می یابد و قابلیت انجام هر کاری را پیدا می کنید.

پنجم:  وقتی خودتان را کنترل کنید می تونید به شخصیت خود بیشتر احترام بگذارید.

ششم: هر مقدار بیشتر بر خود کنترل داشته باشید اعتماد به نفس بیشتری دارید و از شکست خوردن دیگر ترسی ندارید.

هفتم: قدرت رسیدن به هر هدفی را پیدا می کنید با همه اصول انضباط شخصی  و همیشه موفق خواهید شد.

این نکته خیلی مهم را به شما گوشزد می کنم: همیشه یادتون باشه اگر هر ۹ گام را به درستی و کامل به ترتیب انجام دهید. به انضباط شخصی خواهید رسید اگر نقصی در هر یک از گام داشته باشید تأثیر منفی بر ۸ مورد باقی خواهد گذاشت، پس از همان ابتدا با قدمی استوار و همتی بالا شروع کنید و با انضباط شخصی به برتری های شخصیتی خواهید رسید.

دوستان عزیز امیدوارم مطالبی که در این “انضباط شخصی با ۹ گام کلیدی و موثر از برایان تریسی”  آماده نمودم بتواند راه و روش مناسبی جهت راهنمایی تغییر درنحوه افکار شما برای رسیدن به موفقیت در کسب وکار شما و زندگی شخصی شما ایجاد نماید.

ممنون از اینکه تا انتهای مقاله نکات بسیار عالی ۹ گام  برای رسیدن به انضباط شخصی را مطالعه کردید. شما هم می تونید مقالات وب سایت شانی وب را برای دوستان خود در شبکه های اجتماعی و.. با ذکر منبع  به اشتراک بگذارید.  ممنون می شوم نظر خود را در مورد این مقاله در قسمت دیدگاه درج فرمایید.

نویسنده : علی اصغر ابراهیمی

12 نظرات
 1. حامد لطفی پور می گوید

  سلام خدمت شما میخام دیدگاه خودم را در مورد مقاله بسیار کامل وعالی انضباط شخصی با ۹ گام کلیدی و موثر از برایان تریسی وب سایت شما عرض کنم که شامل نکات بسیار مفید و کلیدی انضباط شخصی و استقلال مالی بود. ممنون از مدیر وب شانی وب

 2. Hossein می گوید

  عالی بود ماشالا به شما , ادامه بدید با قدرت❤❤❤❤ مفهوم انضباط شخصی را به شکل کامل بیان کردید.

 3. زیبا محمدپور می گوید

  بسیار عالی و جامع بود امیدوارم پایدار و سرزنده باشید.

  1. علی اصغر ابراهیمی می گوید

   سپاس از شما دوست گرامی. موفق باشید

   1. رسول می گوید

    عالی و عالی و عالی بود .
    نمیدونم چطوری ازتون تشکر کنم .
    انشاالله همیشه موفق باشید در پناه خدا

    1. علی اصغر ابراهیمی می گوید

     سلام ممنون موفق باشید مطالب وب سایت ما را برای دوستان خود به انتشار بگذارید

 4. وحید کریمی می گوید

  بسیار جامع و کامل به نظر میرسد امیدوارم( حتما ) میتونم از گامها به خوبی عبور کنم با تشکر فراوان از سایت خوب و مفیدتون

  1. علی اصغر ابراهیمی می گوید

   سلام دوست گرامی انشالله با انجام گام به گام مسیر بتونید به انضباط شخصی دست یابید. موفق باشید

 5. کیمیا می گوید

  سلام و عصر بخیر جناب آقای ابراهیمی
  بسیار زیبا بود بسیار لذت بردم اینکه اطاله کلام نفرموده بودید و از هجویات پرهیز کرده بودید و به قولی حق مطلب رو ادا کرده بودید
  ممنون از سایت خوبتون
  موفق و موثر باشید🌹

  1. علی اصغر ابراهیمی می گوید

   سلام خدمت شما دوست گرامی. خوشحالم از اینکه مطالبی که ارائه نمودم توانسته رضایت شما را جلب نماید.

 6. علی می گوید

  سلام و درود بی پایان.یک دنیا تشکر دوست عزیز.خدا خیرت بده بابت این مطلب قشنگت.

 7. سادات می گوید

  یکدنبا ممنون ازمطالب مفبذتون استفاده کردم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.